Кошик
0.00 
Екологічний твердий шампунь

Що таке твердий шампунь: переваги, особливості, правила використання та зберігання

Останні кілька років цікавість до zero waste альтернативних засобів серед українських споживачів лише зростає. Для когось “твердий шампунь” — це давно знайомий помічник у догляді за волоссям, для інших — невідомий формат. Ми поспілкувалися із Марією — засновницею екологічного бренду косметики “Vapa”, аби дізнатися про тверді шампуні безпосередньо від виробника. І розпочнемо з головного питання.

Марія, поясни, будь ласка, що таке «твердий шампунь»?

Твердий шампунь — це засіб для очищення шкіри голови та волосся. Основна його відмінність від рідкого шампуню — це тверда форма. Вона досягається шляхом використання поверхнево-активних речовин, які мають форму пудри або гранул, пластинок, голочок.

Твердий шампунь

Шампуневе мило, твердий шампунь та сухий шампунь. У чому головна різниця, як не заплутатись?

Шампуневе мило — це теж засіб для очищення шкіри голови та волосся. Він утворюється в процесі реакції між рослинними оліями та лугом (гідроксидом натрію або гідроксидом калію). Від простого мила шампуневе відрізняється тим, що майстри в нього додають лактат натрію або цитрат натрію для покращення кондиціонування волосся.

Але це не рятує від того, що шампуневе мило має досить високий рівень pH — близько 9-10. Це негативно впливає на шкіру голови та волосся при регулярному використанні. Дуже часто шампуневе мило утворює на волоссі наліт, так що навіть після миття волосся виглядає жирним і тьмяним. Якщо вам вдалось знайти хороше шампуневе мило, рекомендую використовувати його лише як засіб для глибокого очищення волосся. Наприклад, як лужні шампуні, які використовують майстри в перукарнях перед фарбуванням волосся.

Для виготовлення твердих шампунів використовують поверхнево-активні речовини, які працюють в широкому діапазоні pH. Саме тому можна створювати тверді шампуні кислі, нейтральні та лужні. Внаслідок цього, вони підходять більшій кількості людей і задовольняють їх потреби, якщо волосся сухе, пошкоджене або жирне, чи є проблема себорейного дерматиту.

Шампунь для волосся твердий

Сухий шампунь стоїть окремо від попередніх двох, оскільки він не призначений для очищення шкіри голови та волосся. Його основна задача — продовжити свіжість вашої зачіски та абсорбувати шкірне сало зі шкіри голови та прикореневої зони.

Для виготовлення сухого шампуню використовують не поверхнево-активні речовини, а компоненти, що поглинають. Зазвичай, це кукурудзяний крохмаль. Якщо це промисловий варіант у аерозолі, то додатково використовують пропан або бутан для того, щоб виштовхнути цей крохмаль з аерозолю. Якщо це варіант домашнього приготування або zero waste — тоді він має вигляд пудри. Вона наноситься на прикореневу зону щіточкою або просто висипається з дозатора та розподіляється гребінцем по шкірі голови та волоссю.

Крафтовий твердий шампунь

Ми вже визначили, що твердий шампунь — це просто формат засобу. Так само як рідкі шампуні, він може бути зроблений по різним стандартам або з використанням різних компонентів та їх якостями. Те, що ви маєте твердий шампунь, ще не говорить про те, що він дуже класний для вас, вашого волосся та довкілля.

Завжди необхідно читати склад.

В дешевих твердих шампунях на першому місці стоїть лаурил сульфат натрію (Sodium lauryl sulfate, SLS), оскільки він може бути у вигляді порошку. У дорогих, які мають сертифікати ECOCERT або позиціюються як натуральні, в складі буде кокоіл ізетіонат натрію (Sodium Cocoyl Isethionate, SCI) та кокосульфат натрію (Sodium Coco Sulfate, SCS), а також лаурил саркозинат натрію (Sodium Lauryl Sarcosinate).

Твердий шампунь для волосся

Обираючи між різними виробниками й складом, ви можете підібрати для себе бюджетний варіант, який по своїм властивостям не буде відрізнятись від рідкого шампуню мас маркету, просто буде мати іншу форму. Або можете обрати дорощий варіант.

Які плюси та мінуси використання твердого шампуню?

Основний плюс твердого шампуню — його компактність. Найчастіше шампунь роблять в об’ємі 50 або 100 грамів. Він заміняє приблизно пів літра рідкого шампуню. Відповідно і місця на полиці він буде займати набагато менше.

Найбільший мінус — примхливість до зберігання. Він не любить лежати киснути у мокрій мильниці. Для того, щоб він слугував якомога довше, його потрібно просушувати після використання. Але не усі дотримуються цих правил. Тому не всім він підходить. Вам потрібно заздалегідь подумати чи готові ви слідкувати за правилами його зберігання.

Ще одним мінусом є те, що це досить новий продукт на ринку і деяким людям досить складно звикнути до правил використання.

Правила використання твердого шампуню

Твердий шампунь — це концентрований засіб, який не має у складі води, тому всю воду ми беремо з душу. Саме тому волосся має бути дуже-дуже мокрим. По мокрому волоссю треба проводити твердим шампунем і починати збивати піну. Якщо його наносити на не дуже змочене волосся, від декількох нанесень піна не утвориться. Через це люди починають натирати шампунем всю голову, потім змочують її та дивуються цілій шапці піни. Але від цього шампунь змилюється набагато швидше, і виявляється не таким економним, як обіцяли. Настає розчарування. А причина — порушення правил використання.

Чому варто перейти на твердий шампунь?

Перший плюс твердого шампуню — це компактність. Неважливо якого виробника ви оберете, твердий шампунь буде значно компакніше, ніж рідка альтернатива.

Другий плюс — екологічність. Твердий шампунь можна реалізовувати навіть без паперового пакування.

Третій плюс — економічність. Твердий шампунь замінює приблизно пів літра рідкого шампуню. Ви можете купувати шампунь значно рідше, та місця у ванній кімнаті він займатиме теж менше, буквально куточок, а не всю поличку.

Переваги твердого шампуню

Ще один класний плюс — твердий шампунь не потребує консервації. Для його створення можна не використовувати консервант. Хоч в консервантах нічого поганого немає, але на деякі з них у людей може бути алергія.

Як обрати якісний твердий шампунь?

Перш за все, у складі не має бути Sodium lauryl sulfate, SLS (лаурилсульфат натрію) та Sodium laureth sulfate, SLES (лауретсульфат натрия). Також не повинно бути полікватерніумів та поліетиленгліколів (PEG). Перед покупкою необхідно прочитати склад продукту і переконатися, що у вас немає алергії на компоненти, що є у складі.

Як обрати якісний твердий шампунь

Якщо з усім вищесказаним немає проблем, але при цьому вам шампунь не підійшов, на це може впливати якість компонентів. Оскільки вона різна, це частково помітно на вартості продукту. Ще, можливо, формула виробника не є збалансованою.

У твердих шампунях завжди буде доречним використання спеціальних активних компонентів, різних рослинних пудр, косметичних глин, ефірних, базових олій. Наприклад, себорегулюючих (Zn-PCA) активів, які працюватимуть з проблемами шкіри й будуть кондиціонувати волосся, щоб воно стало більш розсипчастим, м’яким та шовковистим.

Як користуватись твердим шампунем?

Більша частина шкірного сала знаходиться на шкірі та прикореневій зоні волосся, тому увагу потрібно зосередити саме на цій ділянці. Шампунь — засіб для шкіри голови. Не потрібно ним натирати всю довжину волосся, аби уникнути пересушення, яке з часом може з‘явитись навіть від найделікатнішого шампуню.

Як користуватися твердим шампунем

Ось прості кроки, щоб правильно «намилювати» твердий шампунь:

  1. Ретельно намочіть волосся. Проведіть “шайбою” шампуню 4-6 разів по голові з різних сторін.
  2. Збийте піну пальцями. Якщо піни мало, змочіть голову ще раз та збийте піну.
  3. Змийте шампунь великою кількістю води.
  4. За потреби повторіть намилювання. Цього разу піни буде більше.

Як правильно зберігати твердий шампунь?

Твердий шампунь необхідно зберігати у сухому місці, щоб не давати йому розкисати. У ванній його краще покласти у мильничку з дірочками або “реберцями” і просушувати між використанням.

Як правильно зберігати твердий шампунь

Я зберігаю шампунь просто в баночці, але кришку не закриваю. Це можна зробити потім, коли він висохне. Проблем з шампунем не було, жоден не запліснявів і не зіпсувався раніше часу.

Чи правда, що твердий шампунь — це сучасна ”zero waste” альтернатива промисловим засобам?

Однозначно, так. В мене є партнери, яким я постачаю шампуні без пакування, навіть картону. Вони продають їх в банці. Клієнти можуть його купити і покласти хоч в кишеню, хоч в свою баночку. Це прекрасний zero waste варіант.

Твердий шампунь — альтернатива промисловим засобам

Рідкі промислові шампуні у будь-якому випадку будуть у тарі (скло, пластик). В плані екологічності найкращий варіант – скло. Але до нього все одно буде йти дозатор або кришка пластикова, яку треба здати на перероблювання. І після використання шампуню пляшку теж треба здавати. Тому твердий шампунь — класна альтернатива.

Як, на твою думку, змінились вподобання українських споживачів протягом останніх 2-3 років?

Спостерігається відхід від прихильності до “кухонного” рівня виготовлення hand made косметики у кухлі чи каструлі. Коли людина робить продукцію на продаж у себе на кухні — це викликає мало довіри та цікавості.

Клієнти прагнуть бачити професійність, чистоту — рівень маленького крафтого виробництва, а не просто хобі.

Довіряють більше тим, хто показує залаштунки, у кого все чисто, хто використовує професійний інвентар для виготовлення косметичних засобів.

Процес виробництва твердого шампуню

Також відходять від яскравих кольорів у забарвленні косметики, пакуванні. Більшість тяжіє до мінімалізму або натуральних, природних відтінків.

Зараз споживач стає більш освіченим. Він вже розуміється на компонентах, на потребах шкіри, на тому, як компоненти впливають на процеси в шкірі. Тому і вимоги стають іншими. Раніше було достатньо, щоб добре пахло, гарно милилось і було зроблено вручну. Акцент зміщується на натуральність та фізіологічність.

Майстерня бренду екологічної косметики Vapa

Не завжди обираються продукти, які мають 100% натуральний склад. Наприклад, бальзам для обличчя, яким некомфортно користуватися, бо він жирний і на нього погано накладається макіяж. Натомість обираються засоби з приємними запахами та текстурую. При цьому засіб має бути натуральними або з безпечними синтетичними компонентами. Перевага надається еко сертифікованим компонентам.

Разом з тим, більше уваги приділяють і упакуванню, бо люди більше дбають про своє здоров’я, довкілля, хочуть привнести більше естетики у свою рутину.

Особливої уваги вимагає сервіс.

Зараз існує велика конкуренція між маленькими українськими косметичними брендами (їх дуже багато), тому сервіс може відіграти ключову роль.

Порівнюючи два магазини зі схожим асортиментом, клієнт обере той, де спілкуватися було комфортно і приємно, де швидко відповідали й допомогли розвʼязати його проблему, з якою він звернувся, а також, швидко обробили та відправили замовлення.

Кучеренко Марія — засновниця екологічного бренду косметики "Vapa"
Кучеренко Марія — засновниця екологічного бренду косметики “Vapa”

Величезною перевагою над іншим брендом буде, якщо власник — обличчя бренду, розказуватиме більше про себе, свої цінності, показувати своє життя, процеси виробництва, транслювати цінності бренду та його історію. Треба відкриватися для споживачів як можна більше.

Сподіваємося, інтервʼю було цікавим і корисним для вас. Залишайте свої відгуки, побажання або запитання у коментарях нижче. З любовʼю, WoodandSoap.

Залиште свій відгук