Косметична глина — один із найпопулярніших компонентів доглядової косметики. Її додають у маски та суміші для обгортання, мило, шампуні. У магазинах легко знайти полиці засобів з глиною.
А у миловарних магазинах її можна купити в чистому вигляді, щоб самостійно готувати мило, маски для обличчя, тіла та волосся.

Натуральна косметична глина має безліч видів: чорна, біла, блакитна, зелена. Вони відрізняються хімічним складом та властивостями. Саме мінеральні домішки фарбують дрібний сухий порошок глин у той чи інший колір.
При цьому користь та специфіка застосування глини багато в чому залежить не тільки від складу, а й від місця, де її видобули. Одним із них приписують відбілюючі властивості, іншим – омолоджуючі, очищюючі, зволожуючі.
- Які основні види косметичної глини?
- Яку глину вибрати, щоб використати її з максимальною користю?
- Як використовувати глину в домашніх умовах?
Відповіді на ці питання, а також де в Україні краще купити якісну глину для мила та масок читайте у нашій статті.

Види косметичних глин та їх корисні властивості
До складу всіх різновидів глини входить окис кремнію, який стимулює вироблення колагену та сприятливо впливає на судини. Тому глину можна використовувати у косметичних засобах від зморшок та целюліту.
А частинки алюмінію, які є у її складі допомагають позбавитись прищів. Марганець, магній, мідь і цинк мають знезаражувальні властивості і стимулюють вироблення кератину.
У кольоровій глині можуть бути залізо, азот, калій, фосфор та інші мінеральні інгредієнти. Вони впливають на колір глини, надаючи йому блакитний, синій, смарагдовий, червоний та чорний відтінок.
Біла глина (каолінова)
Біла глина — один із найпопулярніших косметичних засобів. Вона однаково підходить для догляду за сухою і жирною шкірою, має м’яку шовковисту текстуру.
Основний компонент білої глини або каоліну — мінерал каолініт, який утворюється зі слюди та шпату під дією вітру, перепадів температур та інших зовнішніх факторів.
Каолінову глину використовують як добавку в мило, засоби по догляду за обличчям, порожниною рота і волоссям. Це популярний інгредієнт пудри, тональних засобів та навіть дитячих присипок.
Біла косметична глина — непоганий антисептик, саме тому її рекомендують при вугровому висипанні.
Вона звужує пори, усуває запалення, відбілює шкіру і робить тон обличчя рівним. Каолін може замінити м’який скраб, оскільки здатний делікатно відлущувати ороговілий шар шкіри.
Косметична блакитна глина
Косметичній глині надають блакитний відтінок такі компоненти, як кадмій і кобальт, але в її основі все той же каолініт.
Блакитна глина відмінно розгладжує дрібні мімічні зморшки, зволожує шкіру, освітлює пігментні плями. Це чудовий засіб для догляду за волоссям, оскільки він зміцнює волосяні цибулини.
До складу блакитних глин може входити срібло, що сприяє швидкому загоєнню дрібних ранок. Голуба глина підійде для чутливої шкіри.
Зелена глина косметична
Глину зелену додають у косметичні засоби, покликані прибрати жирний блиск обличчя. Це відмінний засіб для жирної шкіри, який знімає запалення, пом’якшує, розгладжує та відбілює. Гарний смарагдовий відтінок порошку надає срібло, мідь та оксид заліза.
Зелені глини в основі своєї мають не каолініт, а смект: змішаний силікат алюмінію і магнію. Він сильно набрякає у воді і довше сохне при нанесенні на обличчя.
Важливо! Виробники косметичних засобів можуть хитрувати та видавати підфарбований каолін за зелену косметичну глину (смарагдовий смектит).
Тому, якщо купуєте глину у побутовому магазині, уважно вивчайте перелік інгредієнтів: чи справді у складі силікат алюмінію та магнію? Звичайно, каолін шкірі не зашкодить, але ефект від косметичних процедур буде іншим.
Червона косметична глина
Глину червону використовують у косметичних засобах з розігріваючим ефектом, оскільки при змішуванні з водою вона стимулює приплив крові до капілярів. Її додають в маски для рук та ніг.
Найкраще косметичні засоби із червоною глиною впливають на суху, чутливу шкіру. Це чудовий засіб догляду за рудим і каштановим волоссям.
Ключова особливість червоної глини — домішки заліза, марганцю, калію, міді та барію, які й створюють теплий рудуватий відтінок порошку.
Основний компонент — іліт: силікат, що утворюється зі слюди. Він жорсткіший і шорсткий на дотик, ніж каолін, проте іліти можна змішувати з білою глиною.
Як і у випадку із зеленою глиною, виробники косметики можуть фарбувати натуральними барвниками каолін та видавати його за червону глину. Втім, на етикетці буде написано, що це каолінова глина з добавкою.
Жовта косметична глина
З жовтої косметичної глини готують маски для втомленої та тьмяної шкіри. Вона має тонізуючий ефект, відмінно підходять для власниць нормального типу шкіри.
З жовтої глини виходять чудові скраби, оскільки в неї груба фактура порівняно з каоліном. Це один із різновидів ілліту, він майже не набухає у воді.
Рожева глина косметична
Глина рожева — це не самостійний різновид глини, її отримують, змішуючи білу та червону глину. Вона поєднує найкращі властивості каоліну та червоної глини, хоча у складі можуть бути й інші компоненти.
Глина косметична рожева робить обличчя гладким та зволоженим. Вона підходить для догляду за віковою, сухою, чутливою шкірою. Її добре використовувати для краси волосся та нігтів.
Чорна косметична глина
Глина чорна — улюблений косметичний засіб людей з жирною шкірою, схильною до висипань і лущення. Вона має гарний зволожуючий ефект, знезаражує, видаляє забруднення і звужує пори.
Чорна глина багата магнієм, залізом, кварцем, вуглецем.
Важливо! Не варто плутати чорну глину з більш рідкісною сірою. Сіра глина призначена для очищення та тонізування сухої шкіри. Її також рекомендують для догляду за суглобами та п’ятами.
Натуральне мило з глинами
При створенні натурального мила всі види глини можна використовувати як натуральний барвник. Мило з глинами користується особливою популярністю восени.
У милі з нуля косметична глина впливає на тактильні відчуття. Поверхня стає більш гладкою, ковзаючою.
Перед додаванням в мило з нуля глину потрібно розвести в олії чи воді.
Критерії вибору косметичної глини
- Для антицелюлітних обгортань та догляду за волоссям — підходить блакитна глина.
- Для зміцнення овалу обличчя, зволоження та ліфтингу — зелена та рожева глина.
- Для відбілювання, звуження пір, вирівнювання тону обличчя — каолін та зелена глина.
- Для догляду за тонкою, чутливою шкірою — червона, рожева глина.
- Для звуження пір, усунення висипів, догляду за жирною та проблемною шкірою — чорна глина.
- Для покращення кольору обличчя, догляду за нормальною шкірою та позбавлення волосся лупи найкращий засіб — жовта глина.

Як перевірити якість глини?
Перевірити якість косметичної глини дуже легко. Додайте щіпку у склянку теплої води та розмішайте. Якісна глина осідатиме повільно, утворюючи великі пластівці. Низькоякісний продукт швидко утворює на дні щільний глиняний шар.
Як використовувати глину в домашніх умовах
Найпростіший спосіб використання глини вдома — зробити глиняну маску для обличчя.
Для цього достатньо:
- розвести порошок глини теплою водою, відваром лікарських трав чи гідролатом (до консистенції сметани),
- нанести глину на чисте обличчя на 15-20 хвилин (не допускайте повного висихання),
- змити теплою водою та нанести на шкіру зволожуючий засіб: крем, гель, сироватку.

Невеликі хитрощі:
- Змивайте маску, коли глина підсохла, але не висохла повністю, інакше шкіра стане сухою, а при використанні каоліну може навіть з’явитися свербіж.
- Не використовуйте металевий посуд, оскільки метал хімічно реагує з компонентами маски.
- Щоб точніше розрахувати кількість рідини, спочатку насипте глину в ємність, а потім потроху доливайте воду або трав’яний настій.
- Маску зручно наносити на шкіру за допомогою чистого косметичного пензлика.
- Не використовуйте засоби з глиною на шкірі навколо очей і на губах, оскільки вони мають підсушуючий ефект, і не підходять для тонкої чутливої шкіри цих зон.
- Не розпарюйте обличчя перед процедурою, якщо у вас тонка шкіра, розширені судини, є подряпини та ранки на шкірі. Розпарювання лише посилить ці проблеми.
- Додайте в глиняну маску кілька крапель ефірної олії для посилення ефекту. Але спочатку переконайтеся, що у вас немає алергії на вибрану олію.
- Глиняні маски можна наносити на руки і тіло, плечі, вони підходять не тільки для обличчя.
- Якщо ви приготували на основі глини скраб, використовуйте його весь одразу, не зберігайте і не ховайте на потім.
- Глину можна додавати у ванну для більшого розслаблення та догляду за шкірою.
Термін придатності глини
Відповідь на це запитання неоднозначна. Бо, з одного боку, у самої глини термін придатності може вимірюватись роками. З іншого, до складу косметичних засобів виробники додають домішки, які посилюють доглядовий ефект, але вони скорочують термін зберігання.
Тому дотримуйтесь універсальної поради.
Не зберігайте косметичну глину більше двох років. І пам’ятайте, що в розведеному вигляді глини не зберігають зовсім: суміш готують перед використанням.
Купити косметичні глини для мила з нуля ви можете у нашому інтернет-магазині товарів для миловаріння WoodandSoap.
Якщо у вас залишилися питання, пишіть їх у коментарях нижче. А також обов’язково залишайте свої відгуки про косметичні глини. Сподіваємось, ця стаття була корисною для вас.
Бажаємо творчого натхнення і приємного миловаріння.